انجمن علمی ، هنری و آموزشی تاپ پرشین

بهترین و جامع ترین انجمن علمی ، فرهنگی ، هنری و آموزشی در ایران


اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا"کلمات کلیدی: حضرت, شاه, عبدالعظیم, حسنی, علیه, السلام, کیست,

حضرت شاه عبدالعظیم حسنی (علیه السلام ) کیست ؟
زمان کنونی: ۲-۱۰-۱۳۹۵، ۰۷:۲۹ صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: TaraneH BahaR
آخرین ارسال: TaraneH BahaR
پاسخ: 3
بازدید: 2043

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 78 رأی - میانگین امتیازات: 2.88
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حضرت شاه عبدالعظیم حسنی (علیه السلام ) کیست ؟
۱۱-۲۷-۱۳۹۱, ۰۷:۳۳ صبح
ارسال: #1
حضرت شاه عبدالعظیم حسنی (علیه السلام ) کیست ؟
عبدالعظیم علیه السّلام فرزند عبدالله بن علی، از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی علیه السّلام است و نسبش با چهار واسطه به آن حضرت می رسد .
پدرش عبدالله نام داشت و مادرش فاطمه دختر عقبه بن قیس .
ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم علیه السّلام در سال 173 هجری قمری در شهر مقدّس مدینه واقع شده است و مدّت 79 سال عمر با بركت او با دوران امامت چهار امام معصوم یعنی امام موسی كاظم علیه السّلام ، امام رضا علیه السّلام، امام محمّدتقی علیه السّلام و امام علیّ النّقی علیه السّلام مقارن بوده ، محضر مبارك امام رضا علیه السّلام  ، امام محمّد تقی علیه السّلام  و امام هادی  علیه السّلام را درك كرده و احادیث فراوانی از آنان روایت كرده است .
این فرزند حضرت پیامبر صلّی الله علیه و آله وسلّم، از آنجا كه از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی علیه السّلام است به حسنی شهرت یافته است .
حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام از دانشمندان شیعه و از راویان حدیث ائمه معصومین علیهم السّلام و از چهره های بارز و محبوب و مورد اعتماد ، نزد اهل بیت عصمت علیهم السّلام و پیروان آنان بود و در مسایل دین آگاه و به معارف مذهبی و احكام قرآن ، شناخت و معرفتی وافر داشت .
ستایشهایی كه ائمه معصومین علیهم السّلام از وی به عمل آورده اند، نشان دهنده شخصیّت علمی و مورد اعتماد اوست؛ حضرت امام هادی علیه السّلام گاهی اشخاصی را سؤال و مشكلی داشتند، راهنمایی می فرمودند كه از حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام  بپرسند و او را از دوستان حقیقی خویش می شمردند و معرّفی می فرمودند .
در آثار علمای شیعه نیز، تعریفها و ستایشهای عظیمی درباره او به چشم می خورد، آنان از او به عنوان عابد، زاهد، پرهیزكار، ثقه، دارای اعتقاد نیك و صفای باطن و به عنوان محدّثی عالیمقام و بزرگ یاد كرده اند؛ در روایات متعدّدی نیز برای زیارت حضرت عبدالعظیم علیه السّلام  ، ثوابی همچون ثواب زیارت حضرت سیّد الشهداء، امام حسین علیه السّلام بیان شده است.
زمینه های مهاجرت حضرت عبدالعظیم علیه السّلام  از مدینه به ری و سكونت در غربت را باید در اوضاع سیاسی و اجتماعی آن عصر جستجو كرد؛ خلفای عبّاسی نسبت به خاندان حضرت پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم و شیعیان ائمه علیه السّلام  بسیار سختگیری می كردند، یكی از بدرفتارترین این خلفاء متوكّل بود كه خصومت شدیدی با اهل بیت علیهم السّلام داشت، و تنها در دورت او چندین بار مزار حضرت امام حسین علیه السّلام را در كربلا تخریب و با خاك یكسان ساختند و از زیارت آن بزرگوار جلوگیری به عمل آوردند.
سادات و علویّون در زمان او در بدترین وضع به سر می بردند .حضرت عبدالعظیم علیه السّلام  نیز از كینه و دشمنی خلفا در امان نبود و بارها تصمیم به قتل آن حضرت گرفتند و گزارشهای دروغ سخن چینان را بهانه این سختگیری ها قرار می دادند، در چینن دوران دشوار و سختی بود كه حضرت عبدالعظیم علیه السّلام به خدمت حضرت امام هادی علیه السّلام  رسید و عقاید دینی خود را بر آن حضرت عرضه كرد ، حضرت امام هادی علیه السّلام  او را تأیید فرموده و فرمودند: تو از دوستان ما هستی .
دیدار حضرت عبدالعظیم علیه السّلام در سامرا با حضرت امام هادی علیه السّلام  به خلیفه گزارش داده شد و دستور تعقیب و دستگیری وی صادر گشت، او نیز برای مصون ماندن از خطر، خود را از چشم مأموران پنهان می كرد و در شهرهای مختلف به صورت ناشناس رفت و آمد می كرد و شهر به شهر می گشت تا به ری رسید و آنجا را برای سكونت انتخاب كرد. علّت این انتخاب به شرایط دینی و اجتماعی ری در آن دوره بر می گردد كه وقتی اسلام به شهرهای مختلف كشور ما وارد گشت و مسلمانان در شهرهای مختلف ایران به اسلام گرویدند، از همان سالها ری یكی از مراكز مهمّ سكونت مسلمانان شد و اعتبار و موقعیّت خاصّی پیدا كرد . زیرا سرزمینی حاصلخیز و پرنعمت بود، عمرسعد هم به طمع ریاست یافتن بر ری در حادثه جانسوز كربلا، حضرت حسین بن علی علیه السّلام را به شهادت رساند. در ری هم اهل سنّت و هم از پیروان اهل بیت علیهم السّلام زندگی می كردند و قسمت جنوبی و جنوب غربی شهر ری بیشتر محلّ سكونت شیعیان بود .
حضرت عبدالعظیم علیه السّلام به صورت یك مسافر ناشناس ، وارد ری شد و در محلّه ساربانان در كوی سكّه الموالی به منزل یكی از شیعیان رفت، مدّتی به همین صورت گذشت . او در زیرزمین آن خانه به سر می برد و كمتر خارج می شد ، روزها را روزه می گرفت و شبها به عبادت و تهجّد می پرداخت، تعداد كمی از شیعیان او را می شناختند و از حضورش در ری خبر داشتند و مخفیانه به زیارتش می شتافتند، امّا می كوشیدند كه این خبر فاش نشود و خطری جانِ حضرت را تهدید نكند
پس از مدّتی، افراد بیشتری حضرت عبدالعظیم علیه السّلام را شناختند و خانه اش محلّ رفت و آمد شیعیان شد، نزد او می آمدند و از علوم و روایاتش بهره می گرفتند و عطر خاندان عصمت علیهم السّلام را از او می بوئیدند و او را یادگاری از امامان خویش می دانستند و پروانه وار گردِ شمعِ وجودش طواف می كردند .
حضرت عبدالعظیم علیه السّلام میان شیعیان شهرری بسیار ارجمند بود و پاسخگویی به مسایل شرعی و حلّ مشكلات مذهبی آنان را برعهده داشت؛ این تأكید ، هم گویای مقام برجسته حضرت عبدالعظیم علیه السّلام است و هم می رساند كه وی از طرف حضرت امام هادی علیه السّلام در آن منطقه ، وكالت و نمایندگی داشته است؛ مردم سخن او را سخن امام علیه السّلام می دانستند و در مسایل دینی و دنیوی ، وجود او محور تجمّع شیعیان و تمركز هواداران اهل بیت علیهم السّلام بود.
روزهای پایانی عمر پربركت حضرت عبدالعظیم علیه السّلام با بیماری او همراه بود، آن قامت بلند ایمان و تلاش، به بستر افتاده بود و پیروان اهل بیت در آستانه محرومیّت از وجود پربركت این سیّد كریم قرارگرفته بودند، اندوه مصیبتهای پیاپی مردم و روزگار تلخ شیعیان در عصر حاكمیت عبّاسیان برایش دردی جانكاه و مضاعف بود؛ در همان روزها یك رویای صادقانه حوادث آینده را ترسیم كرد: یكی از شیعیان پاكدل ری، شبی درخواب حضرت رسول صلّی الله علیه وآله و سلّم را در خواب دید. حضرت پیامبر اكرم صلّی الله علیه و آله و سلّم  به او فرمود: فردا یكی از فرزندانم در محلّه سكّه المولی چشم از جهان فرو می بندد، شیعیان او را بردوش گرفته به باغ عبدالجبّار می برند و نزدیك درخت سیب به خاك می سپارند.
سحرگاه به باغ رفت تا آن باغ را از صاحبش بخرد و افتخار دفن شدن یكی از فرزندان پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم را نصیب خویش سازد، عبدالجبّار كه خود نیز خوابی همانند خوابِ او را دیده بود، به رمز و راز غیبی این دو خواب پی برد و برای اینكه در این افتخار، بهره ای داشته باشد، محلّ آن درخت سیب و مجموعه باغ را وقف كرد تا بزرگان و شیعیان در آنجا دفن شوند.
همان روز حضرت چشم از جهان فرو بست. خبر درگذشت این نواده رسول اكرم صلّی الله علیه و آله و سلّم  دهان به دهان گشت و مردم با خبر شدند و جامه های سیاه پوشیدند و بر در خانه حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام گریان و مویه كنان گرد آمدند؛ پیكر مطهّر او را غسل دادند، به نقل برخی مورّخان در هنگام غسل، در جیب پیراهن او كاغذی یافتند كه نام و نسب خود را در آن نوشته بود؛ بر پیكر او نماز خواندند، تابوت او را بردوش گرفتند و با جمعیّت انبوه عزادار به سوی باغ عبدالجبّار تشییع كردند و پیكر مطهّرش را در كنار همان درخت سیب كه رسول خدا صلّی الله علیه وآله و سلّم به آن شخص اشاره كرده بود، دفن كردند تا پاره ای از عترت مصطفی صلّی الله علیه و آله و سلّم در این باره به امانت بماند و نورافشانی كند و دلباختگان خاندان پیامبر صلّی الله علیه وآله و سلّم از مزار این ولیّ خدا فیض ببرند.

امضای : TaraneH BahaR
[تصویر:  butterfly.gif]


یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط sahar
۱۱-۲۷-۱۳۹۱, ۰۷:۳۵ صبح
ارسال: #2
RE: حضرت شاه عبدالعظیم حسنی (علیه السلام ) کیست ؟
نگاهی به زندگانی آن حضرت  


1- معرفی اجمالی
بنا بر نقل تاریخ ، چون خواستند جنازه او را غسل دهند ، در جیب لباس او نامه ای یافتند كه در آن نام پدران خود را بدین شرح نوشته بود : من ابوالقاسم عبدالعظیم فرزند عبدالله ، فرزند علی ، فرزند حسن ، فرزند زید ، فرزند حسن بن علی بن ابیطالب علیه السّلام هستم . اگر چه از تاریخ دقیق ولادتش اطلاعی در دست نیست ، اما حضرتش قطعاً در زمان امام موسی بن جعفر علیه السّلام حیات داشته است و بنا بر نقلی در سال 173 هجری در مدینه متولد شده است . بنابراین نقل ، آنحضرت ده ساله بوده اند كه امام موسی بن جعفر علیه السّلام از دنیا رفته اند . پس ذكر ولادت اودر سال 202 هجری غیر صحیح است زیرا حضرت عبدالعظیم از هشام بن حكم روایت نقل كرده و محضر امام رضا علیه السّلام را نیز درك نموده است ، در حالی كه هشام در سال 198 و حضرت رضا علیه السّلام در سال 203 رحلت كرده اند . حضرت عبدالعظیم ظاهراً فقط یك پسر و یك دختر داشته اند كه نام آن ها محمد و ام سلمه بوده است . و قبر محمد در یك فرسخی سامراء واقع و به بروز كرامات معروف است .

2- فضائل و كرامات
حضرت عبدالعظیم علیه السّلام را كرامات بسیاری است ، صرفنظر از آنچه پس از وفات او در اثر توسل به مرقد شریفش تحقق یافته ، از ناحیه ائمه اطهار نیز مناقب و فضائل بسیاری در رابطه با وجود گرانقدرش منقول است كه ذیلاً فقط به قسمت دوم بحث ، اشاره ای مختصر می كنیم . از فضائل بسیار روشن و بارز او میتوان بدین نكته اشاره داشت كه آن حضرت به محضر سه نفر ازائمه معصومین علیهم السلام شرفیاب شده و از آن بزرگواران نقل حدیث كرده است ، یعنی محضر مبارك حضرت رضا ، امام جواد، و حضرت هادی علیهم السلام را درك كرده ، و شدیداً مورد مهر و علاقه و محل اعتماد و اطمینان آنان بوده است . حضرت آنگونه كه قبلاً ذكرش گذشت تا حدود ده سالگی در زمان امام موسی بن جعفرعلیه السّلام می زیسته و قطعاً شرفیاب محضر مباركش شده است ، اگر چه در سنینی نبوده كه بتواند از آن حضرت نقل حدیث كرده باشد . قطعاً این فضیلت بزرگ را همه كس دارا نیست و سعادتی بزرك و زمینه ای آماده و استعداد روحی كافی برای این مهم لازم است كه در آن جناب وجود داشته است . از فضائل دیگر او به این حدیث می توان استناد نمود كه ابوحامد رازی گفت : خدمت امام هادی علیه السّلام رسیدم و از آن حضرت مسائلی پرسیدم . هنگامی كه اراده كردم از محضر مقدسش بیرون شوم فرمود : هرگاه مشكلاتی برایت پیش آمد كرد ، آن ها را از عبدالعظیم حسنی بپرس ، و سلام مرا هم به او برسان . و این خود حاكی از شدت اعتماد و اطمینان و محبت حضرت هادی به آن جناب است . یكی دیگر از ابعاد شخصیتی وی ، تسلیم بودن محض در برابر ائمه بزرگوار است . بروز و تجلی این روحیه ستودنی است ، حدیث عرض دین او است و آن بدین شرح است كه: حضرت عبدالعظیم به محضر مبارك امام هادی علیه السّلام مشرف شد و در حالی كه در سنین بالای عمر قرار داشت عقائد خود را به طور كامل اظهار نمود تا موارد اشكالی اگر در آن ها وجود دارد از ناحیه آن حضرت مورد اصلاح و تصحیح قرار گیرد . جالب آن كه حضرت هادی علیه السّلام پس از استماع عقائد او ، مدالی ارزشمند به او عنایت كرد و درباره او چنین فرمود : تو از دوستان (وپیروان ) حقیقی ما هستی . دیگر از تجلیات شخصیت بزرگوار آن جناب این كه اكثر علمای شیعه كه از او روایت نقل كرده اند . به محل اعتماد بودنش تصریح داشته . او را ثقه دانسته وروایاتش را كاملاً پذیرفته اند . مرحوم محدث نوری (ره) نقل كرده كه صاحب بن عباد در سال 516 هجری رساله ای درباره حضرت عبدالعظیم به رشته تحریر درآورده و در آن رساله در فضائل او چنین آورده است : او صاحب ورع و تقوی و پرهیزكاری و دارای مذهب درست بود . از اهل عبادت و معروف به امانت و درستكاری و راستگویی بود . به مسائل دین و احكام قرآن به خوبی آشنا بود ، و حقایق دینی را درك می كرد . او احادیث بسیاری از امام جود و امام هادی علیهم السلام روایت كرده ، وآن دو بزرگوار نامه ها و توقیعاتی برای او نوشته اند . در حدیث است كه حضرت امام عسكری علیه السّلام فرمودند : اگر عبدالعظیم نبود می گفتم كه هر آینه علی بن حسن بن زید بن حسن فرزندی از خود باقی نگذاشته است . آن جناب دارای تألیفاتی نیز بوده است كه مرحوم نجاشی كتابی درباره خطبه های امیرالمؤمنین علیه السّلام ، و صاحب بن عباد كتابی به نام (یوم و لیله ) از او نقل كرده اند .

3- در شهرری
 این سؤال همیشه مطرح بوده كه برای چه حضرت عبدالعظیم كه در مدینه منوره زاده شد و در آنجا سكونت داشت ، به شهرری هجرت كرد و در آنجا زیست و در همانجا رحلت كرد . در پاسخ این سؤال باید گفت كه چون امام هادی علیه السّلام شدیداً تحت كنترل و مراقبت عمال خلیفه عباسی بود ، و حضرت عبدالعظیم علیه السّلام با آن حضرت رفت و آمد داشت مورد علاقه آن امام بود ، ان جناب نیز تحت تعقیب دستگاه قرار گرفت و پیوسته از ترس خلیفه در حال فرار و عبور در شهرهای مختلف بود ، تا این كه بالاخره وارد شهر ری گردید ، و در سرداب منزل یكی از شیعیان ساكن شد . وی در آن زیرزمین كه مخفیگاهش بود روزها را روزه می داشت و شبها را به نماز می پرداخت . او گاهی از آن منزل مخفیانه بیرون آمده ، و قبر حضرت حمزه (كه در مقابل قبر آن حضرت واقع است ) را زیارت می كرد و می فرمود : این قبر یكی از فرزندان موسی بن جعفرعلیه السّلام است . شیعیان شهرری كه از وجود آن جناب در شهر خود مطلع شده بودند و از عظمت مقام و علو درجه او آگاه بودند ، به طور پنهانی با او رفت و آمد داشتند و مسائل شرعی و احكام دین خود را از او می پرسیدند ، و از وجود او بهره می بردند .

4- رحلت
شبی حضرت رسول (ص) در عالم رؤیا به یكی از شیعیان آن دیار فرمود كه مردی از فرزندان من كه در كوی بردگان اقامت دارد از دنیا می رود ، شما او را نزدیك درخت سیبی كه در باغ عبدالجبار بن عبدالوهاب است دفن كنید و سپس با دست مبارك آن محل را به او نشان دادند . آن شخص از خواب بیدار شد و تصمیم گرفت آن زمین را از صاحبش خریداری كند . صاحب باغ گفت من نیز چنین خوابی دیده ام و تصمیم دارم این باغ رابرای دفن مردگان سادات و شیعیان وقف كنم و چنان نیز كرد . بعضی گفته اند كه از تاریخ وفات او اطلاعی در دست نیست ولی قدر مسلم آن است كه در زمان امام هادی علیه السّلام وفات كرده است . ولی بعضی دیگر در تاریخ وفات آن جناب نتیجه تحقیق را چنین دانسته اند كه او در 15 شوال سال 252 هجری رحلت كرده است . بنابراین نقل ، آن جناب ده ساله بوده اند كه امام موسی بن جعفر علیه السّلام از دنیا رفته اند ، یعنی تمامی زمان امام هشتم و نهم و امام دهم را درك كرده و دو سال قبل از شهادت حضرت هادی علیه السّلام رحلت كرده اند . بعضی نیز نقل كرده اند كه آن حضرت به مرگ طبیعی ازدنیا نرفت بلكه دشمنان او را به طور زنده ، در همین محلی كه فعلاً قبر آن بزرگوار قرار دارد در زیر خاك مدفون ساختند . 5- ثواب زیارت زیارت قبور ائمه و اولاد بزرگوار آن ها و بلكه زیارت قبور مؤمنین عموماً دارای اجر و پاداش بسیار است و در روایات متعددی بدان تصریح شده است . در مورد زیارت حضرت عبدالعظیم نیز روایات متعددی نقل شده كه در این بخش از گفتار به برخی از آن ها اشاره می رودد . در حدیث است كه مردی از اهل ری خدمت حضرت هادی علیه السّلام رسید . حضرت به او فرمودند : كجا بودی و از كجا آمده ای ؟ عرض كرد به زیارت حضرت سیدالشهداء رفته بودم . حضرت فرمود : آگاه باش اگر عبدالعظیم حسنی را كه در شهر شما مدفون است زیارت می كردی مثل این بود كه امام حسین علیه السّلام را زیارت كرده باشی . علامه بزرگوار امینی در ذیل این حدیث فرموده كه این روایت نشانگر آن است كه راوی نسبت به حضرت عبدالعظیم بی اعتنا بوده و به زیارت وی میل و رغبتی نداشته است و غرض حضرت هادی علیه السّلام از ذكر این مطلب آن بود كه او را نسبت به مقام و عظمت حضرت عبالعظیم آگاه گرداند . و بالاخره در حدیث دیگری آمده است : هر كس كه حضرت عبدالعظیم حسنی رادر ری زیارت كند به بهشت داخل خواهد شد . امید است خدای بزرگ توفیق درك مقام والای ائمه اطهار و اولاد امجاد آن بزرگواران را به ما كرامت فرماید .

امضای : TaraneH BahaR
[تصویر:  butterfly.gif]


یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط sahar
۱۱-۲۷-۱۳۹۱, ۰۸:۰۶ صبح
ارسال: #3
RE: حضرت شاه عبدالعظیم حسنی (علیه السلام ) کیست ؟
موقعیت حضرت عبدالعظیم در عصر خود  


از تفحص در زندگانی عبدالعظیم معلوم میشود که وی در زمان خود از زهاد و عباد و از متقین و ابرار بشمار میرفته ، و از جهت خلوص عقیده و قلب روشن و اعتقادات درست و صحیح مورد توجّه ائمه اطهار علیهم السّلام بوده است .
حدیث ابوحماد رازی که در رساله صاحب بن عباد نقل شده است ، بزرگترین نشانه اعتماد و اطمینان آن بزرگواران نسبت به او میباشد ، این جمله حضرت هادی که به او فرمود : مسائل دینی خود را از عبدالعظیم حسنی بپرس مؤیّد این گفتار است .

سفارش حضرت رضا علیه السّلام برای دوستان خود که توسط او فرستاده و آنها را پند و نصیحت کرده ، اینهم دلیل روشنی است که آنحضرت به وی علاقه داشته ، و او را برای رسانیدن این پیام شایسته دانسته است .

حضرت هادی علیه السّلام در هنگامیکه او عقائد خود را اظهار نمود، به او فرمود : ای ابوالقاسم به خدا قسم این عقائد شما همان دینی است که پیغمبر آنرا آورده ، و این دین پدران من است ، بر این عقیده ثابت باش ، خداوند تو را بر عقیده درست ثابت بدارد ، البتّه تصدیق امام علیه السّلام عقائد او را بزرگترین فضیلت و منقبت از برای اوست .

از مطالعه حالات مشایخ او روشن میشود که وی با جماعتی از بزرگان و شخصیتهای برجسته عالم تشیع مربوط بوده ، در میان آنان افرادی مانند علی بن جعفر ، هشام ابن حکم، محمّد بن ابی عمیر ، حسن بن محبوب ، صفوان بن یحیی می باشند ، که از اصحاب بزرگ و شریف ائمّه هستند ، اینها از اساطین مذهب و محدّثین درجه اوّل ، و از فقهاء عظیم الشأن و ارکان زمان خود بودند ، حضرت عبدالعظیم با این گونه اشخاص مراوده داشته و از اینان اخذ حدیث نموده است.
راویان او نیز از شخصیت های بزرگ و محدثین عالی مقام میباشند ، از جمله آنان محمّد بن خالد برقی و احمد بن محمّدبن خال برقی و ابراهیم بن هاشم قمی که از مشایخ بزرگ حدیث و مؤلّفین ارجمند هستند ، شرح حالات اینان هم در ضمن راویان وی خواهد آمد .

امضای : TaraneH BahaR
[تصویر:  butterfly.gif]


یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط sahar
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جستارى درباره كنیه ‏ها و القاب حضرت عباس ( علیه السلام ) TaraneH BahaR 3 529 ۸-۱-۱۳۹۴ ۱۱:۳۸ عصر
آخرین ارسال: TaraneH BahaR
Butterfly كرامت كربلایى ( حضرت ابوالفضل العباس ‏علیه السلام ) TaraneH BahaR 14 467 ۸-۱-۱۳۹۴ ۰۶:۲۷ عصر
آخرین ارسال: TaraneH BahaR
Butterfly حضرت ابوالفضل‌العباس علیه‌السلام ؛ از بنیانگذاران فضیلت در دنیاى اسلام TaraneH BahaR 0 100 ۸-۱-۱۳۹۴ ۰۵:۴۸ عصر
آخرین ارسال: TaraneH BahaR
Butterfly قصه « حذیفه » یار دیرین علی علیه السلام و جوان ایرانی TaraneH BahaR 0 110 ۷-۱۰-۱۳۹۴ ۱۲:۲۱ صبح
آخرین ارسال: TaraneH BahaR
Butterfly حضرت عباس علیه السلام - فنعم الاخ المواسی TaraneH BahaR 0 257 ۸-۱۲-۱۳۹۳ ۰۷:۴۸ عصر
آخرین ارسال: TaraneH BahaR
Butterfly حضرت اباالفضل العباس ( علیه السلام ) ؛ سقای دشت کربلا TaraneH BahaR 0 243 ۸-۱۲-۱۳۹۳ ۰۷:۴۱ عصر
آخرین ارسال: TaraneH BahaR

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان